Субота
04.05.2024, 06:18
ОСВІТА УКРАЇНИ
Приветствую Вас Гость | RSS
Главная Вища школа Регистрация Вход
Меню сайта

 Форум журнала " Стена " для творческих людей
Категории каталога
навчальні заклади [47]
все пронавчальні заклади України будь-якої форми власності і статусу. Рубрика для абітурієнтів, батьків, науковців і журналістів...
Друга вища | Самоосвіта [16]
Студентсікі замітки [29]
Стипендіальні програми [27]
Наукове життя [40]
Культурне життя [12]
Особистості [13]

Наш опрос
Чого не вистачає українській освіті?
Всього відповідей: 32436

Главная » Статьи » Студентсікі замітки

Освіта грабує студентів. Контрактникам незаконно підіймають ціну

16 квітня розпочався публічний збір підписів під зверненням до Міністра освіти і науки (МОН), голови Верховної Ради, Прем’єр-міністра України та Президента України. З 9 до 14 години при вході в студентське містечко функціонував мобільний пункт, імпровізовано встановлений студентами IV курсу університету. Пункт складався з двох столів, стенду, плакатів та повітряних кульок, всіяних гаслами "За справедливість!", "Ми не будемо платити за порушення закону!", "Будь солідарним. Постав свій підпис", "Мы - не дети олигархов" та саркастичним "Хочеш бути спеціалістом - доплати".

Отже, що спонукало студентство до активних дій? Останнім часом в українських ВНЗ намітилася тенденція підвищення цін на навчання в 2-5 разів. "Щоб не прогоріти", університети змушують контрактників переукладати угоди про навчання, збільшуючи його вартість. При цьому виправдати свої дії адміністрації вишів намагаються за допомогою Болонського процесу, а причиною називають інфляцію. Ситуації в університетах, переважно, дуже подібні.
Пожертва на магістратуру 
За свідченнями студентів, майже місяць тому представники адміністрації РДГУ пропонували старостам груп "в найкоротші сроки" - за 2 дні - організувати збір підписів під так званими додатковими угодами, в яких ішлося про зміну першого пункту договору, який укладався між ВНЗ і студентами на початку навчання. Особливість угоди полягала в тому, що тепер їм пропонувалося покінчити зі своїм студентством на рік раніше – університет зобов’язувався випустити їх лише бакалаврами, тоді як згідно договору вони мали б безперешкодно вчитися п‘ять років і отримати диплом спеціаліста. Цікаво й те, що у випадку відмови підписувати додаткову угоду, або якщо студента буде просто важко знайти, старостам радили підписуватися власноруч.
Окрім цього, бажаючі навчатися на V курсі мали б платити (в залежності від спеціальності) 7700-8300 грн за рік навчання, замість 1500-1800 грн, які були до цього. Про зміну розцінок студенти вперше довідались із оголошень, які висіли на дошках РДГУ. Чотирикратний ціновий стрибок не міг не здивувати студентів. Тому найбільш обурені з них взялися за пошук причиново-наслідкових зв‘язків.
 Кращі за студентів
Порадившись із РПГМ «ОПОРА», студенти вирішили записатися на прийом до свого ректора Руслана Постоловського (на фото) і особисто в нього запитати, чому дорожчає навчання, і з якої причини вони мають підписуватися «за» подорожчання. Зустрічі передувала численна кількість відмовок – за словами секретаря ВНЗ, ректор був постійно зайнятий: то його не було в місті, то він був на зустрічі з Міністром освіти. А студентка Іванка Буренко поскаржилася на нетактовність персоналу: "Мені сказали: "Ви просто студент", - а я кажу "А ви – секретар – краще за мене?". Отримую відповідь - "Так, краще".

Перед самою зустріччю завадити комунікації намагалася і заступник декана художньо-педагогічного факультету Алла Фрідріх, яка наполягала на тому, що спершу варто було з‘ясувати усе з нею. А юрисконсульт ВНЗ Алла Ціпан, за висловом однієї зі студенток, "в груди себе била", що ціни зміняться не сильно, тому панікувати немає чого. "Ми одразу ж зрозуміли, що це нам локшина на вуха", - каже студентка.

3-ого квітня, після майже двох годин очікування під кабінетом "головнокомандувача вишу" та тижня марних спроб зустрітись, студентам, разом з представниками преси, запрошеними РПГМ «ОПОРА», таки вдалося потрапити на прийом до ректора. Проте нічого обнадійливого учасники облоги так і не почули. Ректор вишу, Руслан Постоловський, сказав, що платити за V курс доведеться більше. Основна причина підвищення (окрім аргументів про інфляцію, збитковість спеціальностей, зарплату викладачів та ціни за комунальні послуги) – новий наказ МОН від 27.03.07 "Про недоліки при формуванні контингенту студентів", у якому сказано, що "випускники бакалаврату повинні укласти новий договір". Руслан Постоловський стверджує, що саме на основі наказу студентів хочуть передчасно "позбавити мандатів". "У договорі написано, що замовник може бути відрахований у зв‘язку з умовами, передбаченими законодавством – зараз законодавство нове, тому ви вчитеся до бакалавра", - каже ректор, маючи на увазі п.6 договору зі студентами. Дослівно там ідеться про наступне: "Дія договору припиняється:... якщо виконання своїх зобов’язань є неможливим у зв’язку з прийняттям нормативно-правових актів, що змінили умови, встановлені договором щодо освітньої послуги, і будь-яка із сторін не погоджується про внесення змін до договору."
Із паном Постоловським у студентів відбулася й друга зустріч, на яку не пустили батьків студентів. 11 квітня під час других перемовин ректор запропонував компроміс: "За рахунок зменшення різних індивідуальних годин і так далі ми зможемо зменшити ціну навчання магістра на 500 гривень". Компроміс студентам не сподобався. Цікаво також, що на другій зустрічі пан Постоловський заперечив свою причетність до розповсюдження додаткових угод. "Я не давав вказівки роздавати додаткові угоди," - заявив він. 
Юристи криють ректора
 Тут час згадати, що напередодні зустрічі РПГМ «ОПОРА» звернулася за консультацією до юристів. Адвокати ТзОВ «Західноукраїнський юридичний альянс» зазначають, що згідно п.2 ст.6 Закону "Про вищу освіту" підготовка фахівців всіх освітніх та освітньо-кваліфікаційних рівнів у ВНЗ здійснюється ступенево або неперервно. А договори, укладені зі студентами раніше міністерського наказу, були саме про неперервну підготовку. До того ж, згідно п.6 ст.64 Закону “Про вищу освіту”, розмір плати за весь строк навчання, встановлений у договорі, не може змінюватися протягом усього строку навчання. Адвокати також наполягають на тому, що згідно ст.58 Конституції і п.2 ст.5 Цивільного кодексу, міністерський наказ не має зворотної дії в часі. Тому молодь може не підписувати додаткові домовленості із РДГУ, та не платити більші суми за навчання, оскільки, підписавши договори, університет протягом п’яти років зобов’язався навчати студентів за плату 1500-1800 грн. на рік.
Адвокати також зазначають, що у договорі із РДГУ не вказано, які саме нормативно-правові акти можуть змінити умови договору щодо освітньої послуги. Окрім цього, вищезгаданий наказ МОН не зареєстрований в Міністерстві юстиції. Тому згідно ст.15 діючого Положення "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади" він жодним чином не може братися до уваги, а тим більше впливати на зміну умов договору. До реєстрації у Мін’юсті наказ вважається таким, що не набрав чинності, а отже носить лише інформаційно-рекомендаційний характер.
Коли аргументів замало
Але не дивлячись на те, що під час обох дискусій з керівництвом РДГУ студенти оперували аргументами юристів, перше побачення з ректором завершилося прихованою погрозою. "Наша студентка сказала, що ми даємо керівництву шанс, аби воно протягом тижня переглянуло суми. У відповідь ми почули злобиве ректорське: "Дивись, щоб я тобі не дав шанс…" - стверджують студенти. "Ми знайдемо, як розірвати договір," - в свою чергу заявила юрисконсульт Алла Ціпан. Яким законним чином це можна зробити, вона не сказала. Адвокати ТзОВ «Західноукраїнський юридичний альянс» стверджують, що розторгнення студентських договорів в односторонньому порядку може відбуватися лише за рішенням суду. Загалом, і під час першої, і під час другої зустрічей, обидві сторони до згоди так і не дійшли. Тому 16 квітня студенти і розпочали збір підписів під зверненнями до найвищих чинів країни. Цікаво, що студентку Іванка Буренко керівництво ВНЗ, судячи з усього, намагалось підкупити. За словами дівчини, під час збору підписів проректор з навчальної роботи Анатолій Воробйов "між іншим" натякав їй, що у магістратурі їй гарантоване бюджетне місце, а проректор з наукової роботи Тамара Поніманська обіцяла навіть допомогти написати магістерську роботу. Однак, Іванка продовжує захищати інтереси товарищів.
До речі, погрози й підкуп щодо студентів вже не вперше застосовуються підлеглими Руслана Постоловського під час конфліктів. Наприкінці серпня 2006 року У Рівненському інституті слов’янознавства Київського Славістичного університету, ректором якого також є пан Постоловський, протестуючі проти виселення з гуртожитку студенти також відчули на собі їх дію. Докладніше про це читайте у статті "Погроза й підкуп – методи боротьби зі студентством
Брати по нещастю
Тенденція підвищення цін за навчання торкнулася студентів і інших ВНЗ країни. Ось деякі приклади нещодавніх підвищень і реакцій на них:
Така ж, як і у РДГУ, ситуація склалася й у Київському торговельно-економічний університеті. За словами одного зі студентів вишу, ще наприкінці 2007 року студентів-контрактників IV курсу повідомили, що плата за навчання в магістратурі зросте на 10000 грн. При цьому так само, як і у Рівному, угоду з ВНЗ вони підписували строком на п’ять років. Але якщо ціну в рівненських договорах намагалися змінити, посилаючись на наказ МОН, то у столиці студентам пропонували добровільно розірвати стару і підписати нову, більш дорогу, угоду. В разі відмови, стверджує один із них, контрактникам погрожують дискримінацією при вступі в магістратуру.
* Тим саме способом нещодавно намагався отримати додаткові гроші зі студентів і Сумський педагогічний універститет. Особливість ситуації тут полягає в тому, що студенти-контрактники, які також підписували "неперервні" договори на п’ять років, своє навчання профінансували повністю ще під час вступу. Не дивлячись на це, керівництво ВНЗ зобов’язує їх переукладати контракти на підготовку магістра й спеціаліста, і доплачувати за навчання в середньому по 4500 грн. При цьому "здачу" за п’ятий рік навчання відрахованим не повертають – студентка Марина Пронь не порушила жодної з умов договору, але не була зарахована на V курс і не отримала гроші назад. Із вимогами повернути кошти та поновити відраховану студентку обурені студенти звернулися до прокуратури. За інформацією каналу НТН, проти ВНЗ вже відкрили кримінальну справу, встановивши, що його керівництво порушило права 116-ти студентів денного відділення.
* На початку року студенти-контрактники Національного університету водного господарства міста Рівне, які були офіційно відраховані із пропозицією заключити новий договір по підготовці на освітньо-кваліфікаційний рівень "магістр" та "спеціаліст", раптом дізналися, що повинні будуть сплачувати за півтора роки навчання на 6102 грн. більше, ніж було домовлено із керівництвом ВНЗ раніше. Обурені цим, вони спробували отримати економічне обґрунтування нової ціни, але предметної відповіді й досі немає (докладніше читайте у статтях "Рівненські студенти проти переплат за навчання"та "Рівненські студенти погрожують ВНЗ прокуратурою"). РПГМ «ОПОРА» ініціювала подання депутатського звернення в міську прокуратуру. За останньою інформацією, прокуратура звернулася в Контрольно-ревізійне управління для проведення глибшого аналізу ситуації.
 У вересні минулого року студентів другого і третього курсів Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу повідомили, що вартість їх навчання збільшиться на 680 грн. Студенти почали вимагати пояснень, але на їх численні усні та письмові вимоги дирекціяобґрунтованих поясненнь підвищення платні не надала. Натомість, згідно зі студентськими свідченнями, директор коледжу погрожував ще більшим підняттям суми для невдоволених та їх відрахуванням з ВНЗ у разі несплати. Cитуація почала змінюватись, коли на потреби молоді звернули увагу РПГМ «ОПОРА» та засоби масової інформації. Студенти провели театралізовану акцію протесту (на фото), після чого їхні батьки дійшли цінового компромісу із керівництвом ВНЗ. Докладніше читайте у статтях "Навіщо платити більше? Рівненські студенти вимагають пояснень"та "Рівненські студенти відстояли свої права".
Чи платити?
 Отже, проблема є – ціни ростуть, універи біднішають. Проте економічний аспект негараздів безумовно потребує окремого дослідження, оскільки відсутність прозорості ціноутворення викликає підозру як у правозахисників, так і у самих студентів. Проте, навіть задля виходу з економічно скрутного становища вищі навчальні заклади не мають дозволяли собі порушувати цивільні права молодих людей. Так вважає і Леся Оробець, народний депутат та член профільного Парламентського Комітету з питань науки і освіти. "Жоден інфляційний виклик не дає їм [ред.: ректорам] права грубо порушувати чинне законодавство. Адже власні бюджетні негаразди виші перекладають на плечі студентів-контрактників обманним шляхом", - вважає вона. Пані Оробець також впевнена, що ректорам настав час навчитися ставитися до студентів як до співгромадян. Але як добитися цього самим співгромадянам? Речник РПГМ «ОПОРА» Андрій Токарський ствержує, що в умовах сьогодення молодь може добитися результату лише тиском.
Чи правий він? Вибір за читачем.
 
Анна Мартюшева, Назар Тодоля
Категория: Студентсікі замітки | Добавил: ukrosvita (27.04.2009)
Просмотров: 2407 | Рейтинг: 5.0/5 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа

Поиск

Друзья сайта

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Copyright MyCorp © 2024
Сайт управляється системою uCoz